Zasady realizacji wyjazdów dydaktycznych i szkoleniowych pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego w programie Erasmus+, Akcja Kluczowa 1 – mobilność studentów i pracowników szkół wyższych z krajami trzecimi niestowarzyszonymi z Programem. Projekt 2022-1-PL01-KA171-HED-000068795 (1.08.2022 – 31.07.2025)
- Do realizacji wyjazdów dydaktycznych STA i szkoleniowych STT uprawnieni są pracownicy badawczo-dydaktyczni i dydaktyczni Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Wyjazdy w celach dydaktycznych i szkoleniowych mogą być realizowane jedynie do uczelni partnerskich uczestniczących w projekcie 2022-1-PL01-KA171-HED-000068795, których wykaz opublikowany jest na stronie Działu Spraw Międzynarodowych US.
- Wyjazdy w celach dydaktycznych i szkoleniowych są realizowane w ramach umów międzyinstytucjonalnych, które muszą określać dyscypliny (kod ISCED) oraz rodzaj wyjazdu w ramach Programu ERASMUS+
- Pracownik wybiera mobilność w ramach umów oznaczonych kodem ISCED, odpowiadającym reprezentowanej przez Pracownika dyscyplinie naukowej.
- Wyjazd dydaktyczny STA/szkoleniowy STT trwa 5 dni (czas trwania pobytu w uczelni partnerskiej). Dodatkowo doliczane są dwa dni na podróż.
- Wyjazdy dydaktyczne STA/szkoleniowe STT mogą być zrealizowane od 03 kwietnia 2023 r. i maksymalnie do 06 lipca 2025 r.
- Kwalifikacja centralna prowadzona przez Dział Spraw Międzynarodowych US jest kwalifikacją ciągłą prowadzoną od dnia 20 marca 2023 r. do wyczerpania środków.
- Pracownicy, którzy złożyli komplet wymaganych dokumentów, ale nie zostało im przyznane stypendium ze względu na wyczerpanie środków, znajdują się na liście rezerwowej.
- W ramach projektu 2022-1-PL01-KA171-HED-000068795 przewidziane są następujące mobilności do wykorzystania przez wszystkich pracowników badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych US, przy czym jeden pracownik może aplikować o maksymalnie 1 mobilność w ramach projektu. Dopuszczalna jest zmiana rodzaju mobilności, o ile jest on zatwierdzona przez Prorektor właściwą ds. międzynarodowych.

- Liczba mobilności może być zwiększona, w szczególności dla pracowników z listy rezerwowej, w ramach przesunięć budżetowych dozwolonych umową finansową nr 2022-1-PL01-KA171-HED-000068795. Decyzję w tej sprawie podejmuje Prorektor właściwa ds. współpracy międzynarodowej.
- Osoby zainteresowane wyjazdem składają od dnia 20 marca 2023 r. do Działu Spraw Międzynarodowych następujące dokumenty za pośrednictwem systemu aplikacyjnego:
a) Staff Mobility for Teaching/Training Mobility Agreement (Indywidualny Program Nauczania / Szkolenia);
b) Zgoda na wyjazd (wg. załączonego wzoru);
c) Elektroniczny formularz aplikacyjny.
- Dokumenty składane w systemie aplikacyjny muszą być kompletne pod względem formalnym, tj. uzupełnione w wymaganych sekcjach. W momencie przedkładania do oceny Indywidualny Program Nauczania/Szkolenia musi być zatwierdzony przez właściwego koordynatora ds. wymiany oraz przez uczelnię partnerską w sekcji II. COMMITMENT OF THE THREE PARTIES. Nie musi natomiast zawierać dokładnej dat pobytu w uczelni partnerskiej.
- Uczelnie partnerskie akceptują pracowników US na podstawie merytorycznej oceny ich Indywidualnych Planów Nauczania/Szkolenia, biorąc pod uwagę:
a) cele mobilności – overall objectives of the mobility (cele jasno i dokładnie sformułowane);
b) program zajęć/szkolenia – content of the teaching/training programme;
c) oczekiwane rezultaty/ expected outcomes and impact;
d) wartość dodaną mobilności/ Added value of the mobility (w kontekście modernizacji i internacjonalizacji obu uczelni).
- Dokumenty aplikacyjne powinny być złożone w systemie nie później niż 14 dni przed planowanym wyjazdem.
- W przypadku, gdy pracownik składa dokumenty aplikacyjne lub przystępuje do podpisania umowy stypendialnej w czasie trwania stanu epidemii, stanu zagrożenia epidemicznego lub w sytuacji, gdy obowiązują inne przepisy, m.in. sanitarne mogące mieć wpływ na realizację mobilności, Dział Spraw Międzynarodowych US zastrzega sobie prawo do wymagania innych dokumentów uprawdopodobniających realizację mobilności, np.
a) Dodatkowe potwierdzenie uczelni partnerskiej o możliwości organizacji mobilności;
b) Weryfikacja wytycznych rządowych związanych z podróżami zagranicznymi, np. publikowanych przez właściwe ministerstwa
- Dzienna ryczałtowa stawka stypendium Erasmus+ (kategoria „Wsparcie indywidualne”) dla wyjazdów dydaktycznych i szkoleniowych wynosi 180 Euro dziennie. Dodatkowo każdemu pracownikowi naliczane są dwa dodatkowe dni na odbycie podróży, które są uwzględnione przy wypłacaniu stypendium z kategorii „Wsparcie Indywidualne”.
- Pracownicy otrzymują także dodatkową kwotę stypendium na pokrycie kosztów podróży, która obliczana jest na podstawie odległości rzeczywistej przy pomocy kalkulatora odległości dostępnego na stronach Komisji Europejskiej
http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/resources/distance-calculator_en 
- Pracownicy, którzy wybiorą podróż z wykorzystaniem ekologicznych środków transportu (tzw. green travel) mają prawo do podwyższonej kwoty stypendium na koszty podróży oraz w uzasadnionych przypadkach do dodatkowych dni na podróż. Zasady wnioskowania i rozliczania green travel w ramach projektu 2022-1-PL01-KA171-HED-000068795 zostały uregulowane osobno.
- Przy wypłacie stypendium będą miały zastosowanie przepisy Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym przepisy dotyczące zwolnień od podatku dochodowego.
- Należy zachować termin minimum 5 dni przerwy między wszelkimi mobilnościami realizowanymi w ramach programu Erasmus+.
- Obowiązek dopełnienia procedur związanych z uzyskaniem odpowiedniej wizy, ubezpieczenia i ewentualnych szczepień leży po stronie pracownika.
- Osoba zakwalifikowana na wyjazd staje się formalnie uczestnikiem programu Erasmus+ w momencie podpisania umowy stypendialnej, która stanowi podstawę do wypłacenia stypendium. Umowa stypendialna powinna być podpisana przez pracownika najpóźniej 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem.
- Po zakończeniu pobytu stypendialnego pracownik dostarcza w oryginale do Działu Spraw Międzynarodowych:
– zaświadczenie o pobycie (Certificate of attendance) potwierdzone przez uczelnię partnerską zawierające co najmniej: imię i nazwisko uczestnika, datę pobytu w uczelni partnerskiej, datę wystawienia certyfikatu (nie wcześniejsza niż ostatni dzień pobytu), ilość godzin przeprowadzonych zajęć (w przypadku wyjazdów STA), informację o zgodności zrealizowanego szkolenia z zaplanowanym programem (w przypadku wyjazdów STT) oraz
– oryginał Indywidualnego Programu Nauczania/Szkolenia zatwierdzony przez wszystkie strony w sekcji II. COMMITMENT OF THE THREE PARTIES.
Załączniki:
KA171_mobility-agreement-teaching
KA171_mobility-agreement-training
KA171_zgoda na wyjazd_daty pobytu
Opracowanie:
mgr Małgorzata Kopalska, Z-ca Kierownika Działu Spraw Międzynarodowych US
Zatwierdzono:
dr hab. Kinga Flaga – Gieruszyńska, prof. US
Prorektor ds. Organizacji
na prośbę oryginały zatwierdzonych dokumentów
udostępniane są przez Dział Spraw Międzynarodowych US