1. Do wyjazdu na praktykę w programie Erasmus+ uprawnione są osoby:
2. Wyjazd na praktykę w programie Erasmus+ może być zrealizowany do instytucji zarejestrowanych w krajach uczestniczących w programie Erasmus+, tzw. krajach programu.
3. Instytucje, w których można zrealizować praktykę to np. uczelnie, instytuty naukowe, placówki badawcze, placówki oświatowe, przedsiębiorstwa, organizacje kościelne, stowarzyszenia, partie polityczne, organizacje pozarządowe i in. Praktyka nie może być realizowana w instytucjach Unii Europejskiej, instytucjach zarządzających programami Unii wymienionych na stronie https://europa.eu/european-union/about-eu/institutions-bodies_en.
4. Okres praktyki trwa od 2 do 12 miesięcy i jest realizowany w ramach danego roku akademickiego. Praktyka musi zostać rozpoczęta i zakończona w okresie od 01 września 2021 do 30 września 2022. Praktyka realizowana jest w trybie ciągłym, tj. bez przerw.
5. Studenci/doktoranci powinni mieć zagwarantowane uznanie okresu praktyki zrealizowanych w instytucji partnerskiej. Co do zasady uznanie praktyki następuje poprzez wpis informacji o zrealizowaniu praktyki do suplementu do dyplomu w sekcji dotyczącej dodatkowych osiągnięć (uznanie praktyki Erasmus+ jako praktyki o charakterze nieobowiązkowym), choć nie wyklucza się możliwości alternatywnego uznania tej praktyki jako obowiązkowej w programie studiów/Szkoły Doktorskiej US.
6. Wyjazd na praktykę w programie Erasmus+ można zrealizować wielokrotnie w całkowitym okresie studiowania, przy czym maksymalny łączny okres pobytu na studiach oraz/lub praktyce wynosi 12 miesięcy na każdym stopniu studiów (I, II lub III), a w przypadku studenta jednolitych studiów magisterskich – 24 miesiące. W przypadku tzw. recent graduate łączny okres pobytu liczony jest przy uwzględnieniu stopnia studiów ukończonych, podczas których nastąpiła kwalifikacja.
7. W każdym przypadku od maksymalnego łącznego okresu stypendialnego zostanie odjęty okres, przez który student/doktorant przebywał w przeszłości jako stypendysta LLP-Erasmus lub/i Erasmus+ (z dofinansowaniem lub bez).
8. Realizacja wyjazdu musi nastąpić zgodnie z zasadami określonymi w przewodniku po programie Erasmus + 2021-2027 oraz z wytycznymi Narodowej Agencji programu w Polsce – Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Powyższe kryteria mogą ulec niewielkim zmianom w zależności od zasad wynikających z ust. 8. niniejszych kryteriów.
9. Podstawowymi kryteriami kwalifikacji są:
10. Kwalifikacja na wyjazd na praktykę w programie Erasmus+ odbywa się dwuetapowo:
Informacja o terminach i kryteriach kwalifikacji powinna być ogólnie dostępna dla potencjalnych kandydatów na wyjazdy i zostać ogłoszona przez wydział m.in. poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej.
11. Kwalifikacja dotyczy jednego kierunku studiów, zatem studenci zarejestrowani na kilku kierunkach zobowiązani są do uregulowania kwestii swojej nieobecności w sposób przyjęty na danym wydziale (indywidualna organizacja studiów, urlop dziekański).
12. Podstawowa kwalifikacja wydziałowa odbywa się w terminie 08 lutego 2021 – 14 marca 2021r. Dodatkowa kwalifikacja prowadzona jest w terminie 01– 23 maja 2021r.
13. Osoby przystępujące do kwalifikacji wypełniają formularz aplikacyjny on-line w systemie DreamApply dostępny na stronie Działu Spraw Międzynarodowych. W zgłoszeniu należy uwzględnić dokumenty związane z uprawnieniami POWER i posiadane certyfikaty/uprawnienia językowe.
14. Średnia ocen uzupełniana jest przez dziekanat w systemie DreamApply. Decyzję o zakwalifikowaniu podejmuje komisja kwalifikacyjna na poziomie wydziału lub w ramach Szkoły Doktorskiej US składająca się z trzech osób (gdy liczba koordynatorów wyznaczonych na wydziale nie przekracza trzech) z pięciu osób (gdy koordynatorów wyznaczonych na danym wydziale jest trzech lub więcej), w tym:
Komisja powinna wyznaczyć przewodniczącego. Decyzja o zakwalifikowaniu komisji następuje poprzez nadanie statusu „nominowany” w systemie DreamApply oraz stworzenie protokołu z posiedzenia komisji według zatwierdzonego wzoru. Protokół z posiedzenia komisji wraz z listą rankingową osób zakwalifikowanych jest dostarczany do Działu Spraw Międzynarodowych w formie elektronicznej w obu wariantach:
przesłany do osoby kontaktowej przez przewodniczącego komisji najpóźniej do 21 marca 2021r. dla kwalifikacji podstawowej oraz najpóźniej do 07 czerwca 2021r. dla kwalifikacji dodatkowej.
14. Kandydatowi przysługuje prawo odwołania się od decyzji Komisji w terminie 5 dni roboczych od ogłoszenia wyniku kwalifikacji do Prorektora Organizacji, którego postanowienie jest ostateczne.
15. Osoby, które pomyślnie przeszły kwalifikację na poziomie wydziału/Szkoły Doktorskiej US, przystępują do weryfikacji języka obcego w trybie określonym przez Dział Spraw Międzynarodowych.
16. Osoby zakwalifikowane informowane są przez Dział Spraw Międzynarodowych – osobę kontaktową dla wyjazdów na praktykę w programie Erasmus+: kraje programu o dalszych formalnościach i dokumentach dotyczących wyjazdu (sporządzenie Porozumienia o programie praktyki– Learning Agreement for Traineeships, uzyskanie zgody macierzystego wydziału na wyjazd, wymagany zakres ubezpieczenia). Informacje przekazywane są drogą mailową lub/i poprzez system DreamApply.
Opracowanie: Uczelniany Koordynator Programu Erasmus+, Mobilność Edukacyjna: kraje programu
Zatwierdzono na spotkaniu koordynatorów ds. wymiany międzynarodowej 02.02.2021 r.
Zatwierdził: Prorektor ds. Organizacji, dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, prof. US
Niniejszym postanawia się, że punkt I. 4 Zasad realizacji wyjazdów studentów na praktykę w programie Erasmus+, Mobilność Edukacyjna: kraje programu w Uniwersytecie Szczecińskim w roku akademickim 2020/2021 otrzymuje brzmienie:
Okres praktyki trwa od 2 do 12 miesięcy i jest realizowany w ramach danego roku akademickiego. Praktyka musi zostać rozpoczęta i zakończona w okresie od 01 października 2020 do 30 września 2021. Praktyka realizowana jest w trybie ciągłym, tj. bez przerw.
Pozostałe warunki Zasad pozostają bez zmian.
Aneks nr 2 do Zasad realizacji wyjazdów studentów na praktykę w programie Erasmus+, Mobilność Edukacyjna: kraje programu w Uniwersytecie Szczecińskim w roku akademickim 2020/2021
Niniejszym postanawia się, że:
załączyć do systemu DreamApply dokumenty poświadczające wymagany zakres ubezpieczenia. Obowiązkowo ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, obejmującego transport medyczny oraz ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Nie dotyczy mobilności, która w terminie objętym umową będzie realizowana tylko w formie zdalnej/on-line/wirtualnej (bez wyjazdu za granicę). W przypadku realizacji mobilności tylko w formie zdalnej student/absolwent/doktorant zobowiązany jest posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na czas realizacji mobilności jeśli wymaga tego instytucja przyjmująca.
Studenci/doktoranci/absolwenci wyjeżdżający na praktykę do uczelni partnerskich otrzymują dofinansowanie w postaci grantu, którego miesięczna stawka uzależniona jest od docelowego kraju pobytu na stypendium. Uczestnikowi realizującemu praktykę w formie zdalnej/on-line/wirtualnej z kraju macierzystego (bez wyjazdu za granicę) stypendium na czas trwania praktyki nie przysługuje.
Pozostałe warunki Zasad pozostają bez zmian.
[1] pod warunkiem spełnienia kryterium kwalifikowalności przez cały okres trwania dotacji
620 euro | Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania |
600 euro | Austria , Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy |
550 euro | Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Republika Macedonii Północnej, Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry |
Dodatkowo przyznana kwota dofinansowania (przewyższająca stawki stypendium podstawowego) jest rozliczona jako koszty rzeczywiste, czyli wymagające udokumentowania w formie dowodów finansowych.
oraz powiadamia mailowo o tym fakcie osobę kontaktową dla wyjazdów na praktykę w programie Erasmus+: kraje programu w DSM i właściwego koordynatora ds. wymiany międzynarodowej lub koordynatora szkoły doktorskiej ds. wymiany międzynarodowej.
1.Do wyjazdu na praktykę w programie Erasmus+ uprawnione są osoby:
2. Wyjazd na praktykę w programie Erasmus+ może być zrealizowany do instytucji zarejestrowanych w krajach uczestniczących w programie Erasmus+, tzw. krajach programu. W roku akademickim 2019/2020 są to następujące kraje:
3. Instytucje, w których można zrealizować praktykę to np. uczelnie, instytuty naukowe, placówki badawcze, placówki oświatowe, przedsiębiorstwa, organizacje kościelne, stowarzyszenia, partie polityczne, organizacje pozarządowe i in. Praktyka nie może być realizowana w instytucjach Unii Europejskiej, instytucjach zarządzających programami Unii wymienionych na stronie https://europa.eu/european-union/about-eu/institutions-bodies_en.
4. Okres praktyki trwa od 2 do 12 miesięcy i jest realizowany w ramach danego roku akademickiego. Praktyka musi zostać rozpoczęta i zakończona w okresie od 01 lipca 2019 do 30 września 2020. Praktyka realizowana jest w trybie ciągłym, tj. bez przerw.
5. Studenci/doktoranci powinni mieć zagwarantowane uznanie okresu praktyki zrealizowanych w instytucji partnerskiej. Co do zasady uznanie praktyki następuje poprzez wpis informacji o zrealizowaniu praktyki do suplementu do dyplomu w sekcji dotyczącej dodatkowych osiągnięć (uznanie praktyki Erasmus+ jako praktyki o charakterze nieobowiązkowym), choć nie wyklucza się możliwości alternatywnego uznania tej praktyki jako obowiązkowej w programie studiów.
6. Wyjazd na praktykę w programie Erasmus+ można zrealizować wielokrotnie w całkowitym okresie studiowania, przy czym maksymalny łączny okres pobytu na studiach oraz/lub praktyce wynosi 12 miesięcy na każdym stopniu studiów (I, II lub III), a w przypadku studenta jednolitych studiów magisterskich – 24 miesiące. W przypadku tzw. recent graduate łączny okres pobytu liczony jest przy uwzględnieniu stopnia studiów ukończonych, podczas których nastąpiła kwalifikacja.
7. W każdym przypadku od maksymalnego łącznego okresu stypendialnego zostanie odjęty okres, przez który student/doktorant przebywał w przeszłości jako stypendysta LLP-Erasmus lub/i Erasmus+ (z dofinansowaniem lub bez).
8. Realizacja wyjazdu musi nastąpić zgodnie z zasadami określonymi w przewodniku po programie Erasmus+ (https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/sites/erasmusplus2/files/erasmus-plus-programme-guide-2019_pl.pdf) oraz z wytycznymi Narodowej Agencji programu w Polsce – Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, (http://erasmusplus.org.pl/szkolnictwo-wyzsze/akcja-1).
[1] Pod warunkiem podpisania stosownej umowy pomiędzy UE i Serbią.
Informacja o terminach i kryteriach kwalifikacji powinna być ogólnie dostępna dla potencjalnych kandydatów na wyjazdy i zostać ogłoszona przez wydział m.in. poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej.
[1] tam, gdzie zasady odnoszą się do koordynatora wydziałowego/kierunkowego ds. wymiany studentów, mowa jest o osobie pełniącej tę funkcję lub wykonującej obowiązki koordynatora zgodnie z przepisami wewnętrznymi US.
600 euro | Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania |
550 euro | Austria , Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy |
500 euro | Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, , FYROM (Była Jugosłowiańska Republika Macedonii), Litwa, Łotwa, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Turcja |
Dodatkowo przyznana kwota dofinansowania (przewyższająca stawki stypendium podstawowego) jest rozliczona jako koszty rzeczywiste, czyli wymagające udokumentowania w formie dowodów finansowych.
Informacja o terminach i kryteriach kwalifikacji powinna być ogólnie dostępna dla potencjalnych kandydatów na wyjazdy i zostać ogłoszona przez wydział m.in. poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej.
Opracowanie: mgr Paulina Judycka – Uczelniany koordynator Programu Erasmus+, Mobilność Edukacyjna: kraje programu
Zatwierdzono na spotkaniu Wydziałowych i Kierunkowych Koordynatorów ds. wymiany studentów 25 stycznia 2019 r.
Zatwierdził: Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej, prof. dr hab. Marek Górski
[1] tam, gdzie zasady odnoszą się do koordynatora wydziałowego/kierunkowego ds. wymiany studentów, mowa jest o osobie pełniącej tę funkcję lub wykonującej obowiązki koordynatora zgodnie z przepisami wewnętrznymi US.
600 euro | Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania |
550 euro | Austria , Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia, Włochy |
500 euro | Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, , FYROM (była republika Jugosławii Macedonia), Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry, Turcja |
Stypendium przyznawane jest osobom zakwalifikowanym w kolejności dostarczenia kompletu dokumentów wymienionych w punktach 18. i 20. do Działu Spraw Międzynarodowych (decyduje data wpływu dokumentów) do wyczerpania środków przyznanych US przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.
Opracowanie: mgr Paulina Judycka – Uczelniany koordynator Programu Erasmus+, Mobilność Edukacyjna: kraje programu
Zatwierdzono na spotkaniu Wydziałowych i Kierunkowych Koordynatorów ds. wymiany studentów i doktorantów 05 grudnia 2017 r.
600 euro | Austria, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy |
550 euro | Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Turcja |
450 euro | Bułgaria, Estonia, , FYROM (była republika Jugosławii Macedonia), Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry |
* – zmiana wprowadzona na podstawie aneksu nr 2 do Zasad realizacji wyjazdów studentów na praktykę w programie Erasmus+, Mobilność Edukacyjna: kraje programu w Uniwersytecie Szczecińskim w roku akademickim 2017/2018z dnia 13.12.2017r.