Zasady prowadzenia centralnej weryfikacji językowej dla osób które pomyślnie przeszły wydziałową/przeprowadzoną w Szkole Doktorskiej (SD) kwalifikację do wyjazdu na studia (SMS) lub/i praktykę (SMT) w roku akademickim 2022/2023 w programie Erasmus+ 2021-2027, Akcja Kluczowa 1 – Mobilność Edukacyjna: kraje programu
- Weryfikacja językowa prowadzona jest przez Dział Spraw Międzynarodowych (DSM) przy współpracy z ACKJ jako jednostką odpowiedzialną za opracowanie i sprawdzenie testów poziomujących. Weryfikacja obejmuje 5 języków: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski. W przypadku, gdy studia (SMS) lub/i praktyka (SMT) realizowane będą w innym języku, należy spełnić warunki dotyczące zwolnień z testu poziomującego.
- Test poziomujący będzie zawierał zadania jednokrotnego wyboru w ramach następujących komponentów: czytanie, gramatyka, słuchanie. Przewidywany czas rozwiązania testu wyniesie ok. 1,5 godziny.
- Nieprzystąpienie do testu poziomującego jest równoznaczne z rezygnacją z wyjazdu.
- Z testu poziomującego zwolnione są osoby:
- posiadające certyfikat językowy (lista certyfikatów w załączniku), poświadczający kompetencje językowe co najmniej na poziomie B1 według Common European Framework of Reference for Languages (CEFRL) – pod warunkiem załączenia skanu certyfikatu w systemie DreamApply (DA),
- posiadające dyplom ukończenia studiów o charakterze filologicznym/lingwistycznym dot. języków obcych w zakresie weryfikowanego języka – pod warunkiem załączenia skanu certyfikatu w DA,
- które uzyskały pozytywny wynik z testu poziomującego w trakcie poprzedniej kwalifikacji – pod warunkiem poinformowania o tym DSM i potwierdzeniu wyniku przez DSM,
- które realizowały już mobilność Erasmus+ i uzyskały poziom co najmniej B1 z testu OLS (Online Linguistic Support) – pod warunkiem załączenia skanu wyniku w DA,
- będące studentami studiów I stopnia kierunku o charakterze filologicznym – pod warunkiem załączenia w DA skanu zaświadczenia z macierzystego wydziału o uzyskaniu poziomu co najmniej B1 z egzaminu z praktycznej znajomości danego języka lub z zaliczeń przedmiotów obejmujących praktyczną znajomość danego języka (wzór zaświadczenia – do pobrania).
- Przeprowadzenie testów odbywa się w formie zdalnej/on-line.
- Testy przeprowadzane są w trzech rundach weryfikacyjnych. Runda weryfikacyjna określona jest przez szczegółowy termin, w którym konkretna wersja testu (podstawowa lub/i poprawkowa) jest dostępna do wypełnienia przez uczestników (po tym terminie następuje zablokowanie możliwości wypełnienia testu). Szczegółowe terminy przeprowadzenia testów z wykorzystaniem testów w danej wersji (podstawowej/poprawkowej) są następujące:
- I runda weryfikacyjna, test w wersji podstawowej dla kwalifikacji podstawowej – 28.03.-03.04.2022,
- II runda weryfikacyjna, test w wersji podstawowej dla kwalifikacji dodatkowej i wersji poprawkowej dla poprawy testu z kwalifikacji podstawowej – 13.06.-19.06.2022,
- III runda weryfikacyjna, test w wersji poprawkowej dla poprawy testu z kwalifikacji dodatkowej – 05-11.09.2022.
- Osoby zgłoszone w kwalifikacji podstawowej, które nie uzyskały wyniku co najmniej B1 z testu poziomującego mają prawo do przystąpienia do poprawy testu w terminie II rundy weryfikacyjnej. Wersja poprawkowa testu będzie polegała na zmianie 100% zadań testu w wersji podstawowej.
- Osoby zgłoszone w kwalifikacji dodatkowej, które nie uzyskały wyniku co najmniej B1 z testu poziomującego będą miały prawo do przystąpienia do poprawy testu w terminach w terminie III rundy weryfikacyjnej. Wersja poprawkowa testu będzie polegała na zmianie 100% zadań testu w wersji podstawowej.
- Do 25 marca 2022 osoby zakwalifikowane przez wydziały/SD w kwalifikacji podstawowej otrzymują z DSM wytyczne dla uczestników testu związanej z logowaniem do systemu/formularza i wymogami technicznymi dotyczącymi sposobu wypełniania testu w I rundzie weryfikacyjnej oraz o warunkach zwolnienia z przystąpienia do testu.
- Do 15 kwietnia 2022 osoby, które przystąpiły do testu poziomującego w terminie I rundy weryfikacyjnej otrzymują informację o wyniku testu poprzez system DA.
- Do 10 czerwca 2022 osoby zakwalifikowane przez wydziały/SD w kwalifikacji dodatkowej oraz osoby z kwalifikacji podstawowej, które nie uzyskały pozytywnego wyniku testu otrzymują z DSM wytyczne dla uczestników testu związanej z logowaniem do systemu/formularza i wymogami technicznymi dotyczącymi sposobu wypełniania testu w II rundzie weryfikacyjnej oraz o warunkach zwolnienia z przystąpienia do testu.
- Do 30 czerwca 2022 osoby, które przystąpiły do testu poziomującego w terminie II rundy weryfikacyjnej otrzymują informację o wyniku testu poprzez system DA.
- Do 02 września 2022 osoby zakwalifikowane przez wydziały/SD w kwalifikacji dodatkowej, które nie uzyskały pozytywnego wyniku testu otrzymują z DSM wytyczne dla uczestników testu związanej z logowaniem do systemu/formularza i wymogami technicznymi dotyczącymi sposobu wypełniania testu w III rundzie weryfikacyjnej oraz o warunkach zwolnienia z przystąpienia do testu.
- Do 23 września 2022 osoby, które przystąpiły do testu poziomującego w terminie III rundy weryfikacyjnej otrzymują informację z DSM o wyniku testu poprzez DA.
zatwierdzone dn. 21/01/2022